ضوابط استفاده از اراضی و ساخت و ساز در زیر پهنه های مختلط M

جدول پهنه بندی مختلط شهر تهران

درضوابط استفاده از اراضی و ساخت و ساز در زیر پهنه های مختلط M و طرح تفصیلی تهران، برای تعیین متراژ و تعداد طبقات مجاز یک پروژه، ضوابطی ارائه‌شده است. تراکم مجاز یک ساختمان عمدتا بسته به عرض‌گذر، دسترسی‌ملک و متراژ عرصه‌زمین موردنظر و برخی ضوابط خاص معین‌‌می‌شود.
در دسته‌بندی پهنه‌های تهران. محدوده ای از شهر که دارای استعداد استقرار فعالیت‌های چند‌منظوره اعم از مسکونی، تجاری، خدماتی و غیره را دارد با علامت اختصاری M نشان داده‌می‌شود. در جدول این پهنه بندی، برای هر زیر پهنه، تعداد طبقات و سطح اشغال مجاز درج شده‌است. شرط اختصاص این تراکم به هر ملک داشتن عرض گذر و مساحت حداقلی‌است که  در دو‌ستون انتهایی آمده‌است. چنانچه ملک هر یک از شروط عرض‌گذر و مساحت حداقل موردنظر را نداشته‌باشد، به ازاء هر شرط یک طبقه از تعداد طبقات مجاز آن ملک کاسته‌می‌شود.

نکته مهم پهنه m:

توجه شود که متراژ قطعه های تجاری دارای حداقلی است که علاوه بر جدول زیر پهنه های مختلط M باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس اگر در پهنه M111 متراژ زمینی کمتر از ۵۰۰ مترمربع و اگر در پهنه M112 متراژ آن زمین کمتر از ۳۰۰ مترمربع باشد، حداکثر ۴ طبقه به این پلاک تعلق می گیرد.

در اصلاحیه طرح تفصیلی تهران، دو زیرپهنه دیگر M115 و M116 به زیرپهنه‌های مختلط اضافه‌شده است. بر این اساس تراکم مجاز زیرپهنه M115 معادل ۲۴۰ درصد به صورت ۴ طبقه ۶۰ درصد (همکف ۶۰ درصد) و تراکم مجاز زیرپهنه M116 معادل ۳۰۰ درصد به صورت ۵ طبقه ۶۰ درصد (همکف ۶۰ درصد) تعیین‌شده است. حداقل عرض گذر ها به ترتیب ۱۲ و ۱۴ متر و حداقل اندازه قطعه معادل ۳۰۰ و ۳۵۰ مترمربع خواهد بود.

جدول ضوابط استفاده از اراضی و ساخت و ساز در زیر پهنه های مختلط M
جدول ضوابط استفاده از اراضی و ساخت و ساز در زیر پهنه های مختلط M

شاید به این مطالب نیز علاقه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *